Хостингът, на който fakti.bg разчита от 2011 г. вече е отворен и за твоя сайт! ›››

  Тема: Украйна

Примирието в Украйна - стотици атаки и взаимни обвинения в саботажи

11 Май, 2026 19:02 722 52

  • русия-
  • украйна-
  • володимир зеленски-
  • владимир путин-
  • ракети-
  • дронове

Руският президент Владимир Путин смътно намекна, че войната в Украйна може скоро да приключи, въпреки че не даде никакви индикации, че Москва възнамерява да сложи край

Примирието в Украйна - стотици атаки и взаимни обвинения в саботажи - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Руските и украинските сили продължиха ограничените настъпателни операции през втория ден от прекратяването на огъня от 9 до 11 май. Както украинските, така и руските власти отправиха обвинения, че другата страна е нарушила прекратяването на огъня на 10 май. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че руските сили са извършили повече от 150 наземни атаки, 100 артилерийски удара и почти 10 000 удара с дронове между 9 и 10 май. Зеленски отбеляза, че руските сили обаче не са извършили големи ракетни атаки, а украинските ВВС съобщиха, че руските сили са изстреляли само 27 дрона "Шахед", "Гербера", "Италмас" и "Пародия" между 00:00 и 08:00 часа местно време на 10 май, всички от които украинските сили са свалили.

Това пишат от "Института за изследване на войната" (ISW).

Руското Министерство на отбраната (МО) по подобен начин обвини Украйна на 10 май в нарушаване на прекратяването на огъня, като е извършила осем наземни атаки; 676 артилерийски, РСЗО и минохвъргачни удара; и 6331 удара с дронове.

Наблюдаваните сигнали от Националната администрация по аеронавтика и космос в системата за управление на ресурсите (NASA FIRMS) от 10 май показват, че военните действия са намалели допълнително на 10 май, но активността не е престанала. Руски и украински източници съобщават, че общото оперативно темпо в определени райони на фронтовата линия е продължило да намалява на 10 май, въпреки постоянните тактически бойни мисии, които са нарушавали прекратяването на огъня.

Разпространението на взаимни обвинения и продължаващата локализирана активност през втория ден от прекратяването на огъня подчертава факта, че прекратяването на огъня без изрични механизми за прилагане, надежден мониторинг и определени процеси за разрешаване на спорове е малко вероятно да се запази.

Руският президент Владимир Путин смътно намекна, че войната в Украйна може скоро да приключи, въпреки че не даде никакви индикации, че Русия възнамерява да сложи край. Путин отговори на въпрос по време на пресконференция на 9 май относно предполагаемото участие на Запада в скорошните украински удари на далечни разстояния срещу Русия, твърдейки, че този "въпрос е към своя край", след като повтори фалшивите оправдания на Кремъл за войната му в Украйна.

Руските държавни медии представиха изявлението на Путин, сякаш той е заявил, че войната в Украйна "наближава края си", въпреки че Путин не даде никакви индикации, че възнамерява да сложи край на руската война в Украйна.

Путин заяви по време на пресконференцията, че възнамерява да позволи на руските сили да "се съсредоточат върху окончателното поражение на Украйна", като изключи руската военна техника от парада за Деня на победата, сигнализирайки, че Русия остава ангажирана с максималистичните си цели за капитулация на украинското правителство. Путин повтори предишното си искане всяка двустранна среща със Володимир Зеленски да се проведе в Москва-Сити и намекна, че няма да се срещне със Зеленски в чужбина за мирни преговори. Кремъл рутинно сигнализира за нежеланието си да проведе незабавна двустранна среща със Зеленски за прекратяване на войната в Украйна.

Кремъл вероятно играе на вътрешната си аудитория, която все повече усеща последиците от над четиригодишната война и неспособността на Русия да отблъсне украинските удари на далечни разстояния.

Зеленски отхвърли руските твърдения, че Украйна саботира планираната размяна на военнопленници като част от тридневното прекратяване на огъня в Деня на победата. На 9 май Путин обвини Украйна в саботиране на размяната 1000 на 1000 военнопленници като част от прекратяването на огъня в Деня на победата, твърдейки, че Русия не е чула нищо от Украйна по темата.

Зеленски заяви на 10 май, че Украйна е напълно ангажирана с размяната на военнопленници и вече е предоставила на Русия списъците си с подробности за 1000 военнопленници, които Украйна ще върне на Русия в размяната, и добави, че Съединените щати действат като гарант в размяната.

Русия изглежда усъвършенства усилията си за когнитивна война, която използва издигане на знамена за постигане на информационни ефекти. ISW все по-често наблюдава кадри, създадени с помощта на изкуствен интелект, за които се твърди, че показват руски сили, издигащи знамена в няколко сектора на фронтовата линия през последните дни.

Руските сили преминаха към тактика за инфилтрация през лятото на 2025 г. и оттогава все повече разчитат на кадри, показващи издигане на руския флаг, за да заявят напредък в райони, където руските сили са извършили инфилтрации на малки групи, но не са установили трайни позиции.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ТИГО

    6 5 Отговор
    Вот окончилась война.
    Я осталася одна.
    Я и лошадь, я и бык,
    Я и баба, и мужик.

    Коментиран от #10, #22

  • 2 Сатана Z

    6 7 Отговор
    ⚡️ Украинските въоръжени сили са нарушили прекратяването на огъня 23 802 пъти по време на прекратяването на огъня в зоната на специалните операции, съобщи руското Министерство на отбраната.

    По време на прекратяването на огъня руските въоръжени сили не са извършвали въздушни, артилерийски или атакуващи удари с безпилотни летателни апарати по украински позиции. Всички руски войскови групировки в Северния военен окръг продължиха стриктно да спазват прекратяването на огъня.

    Коментиран от #5

  • 3 Последния Софиянец

    9 6 Отговор
    В събота украинци с маски и железни прътове нападнаха Маршът на Безсмъртния полк в София.Има ранени в болница.Храни украинец да те бие.

    Коментиран от #4, #6, #8

  • 4 ха ха ха

    8 6 Отговор

    До коментар #3 от "Последния Софиянец":

    лъжеш нападналте е духана алкохола лъжец
  • 5 Гръцки медии

    11 8 Отговор

    До коментар #2 от "Сатана Z":

    Товва е интересно:
    "Получават се съобщения, че руски Су-57 е свалил шведски самолет SAAB 340 AWACS, предаден на украинците, с ракета въздух-въздух Р-37М.".

    Коментиран от #9, #16

  • 6 ТИГО

    8 8 Отговор

    До коментар #3 от "Последния Софиянец":

    Лъжец коцето се е разплямпал !! АПРОПО КЪВ безсмъртен полк в България бе !Група идeoти на спявка !Коцето казал че са Украици ,видял им е "документацията " я се разкарай
  • 7 Владимир Путин, президент

    8 8 Отговор
    Русия трябва се омита от Украйна.
    Колкото по-бързо, толкоз по-малко рушняци загинат, градове горят ☝️

    Коментиран от #12

  • 8 Руснак без крак...

    8 8 Отговор

    До коментар #3 от "Последния Софиянец":

    "...събота украинци с маски и железни прътове нападнаха Безсмъртния полк ..."

    Не съм украинец, не носех маска, пръта беше от валцована стомана увит във вестник.
    Пълен КЕФ !!! 😄☝️
  • 9 Хаха

    5 6 Отговор

    До коментар #5 от "Гръцки медии":

    Е, какво толкова!?
    Станало му "лошо" на Ауакса, дум и паднал!
    Нямало страшно, щото укритата имали още един в запас... 😊

    Коментиран от #13

  • 10 ТИГО

    7 7 Отговор

    До коментар #1 от "ТИГО":

    Абe русoфилckи Taпaци аз не съм го измислил този стих ,руски е ама сте тaпи на джапанка и даже и да четете не можете !!
  • 11 Рубашките цял парад

    5 5 Отговор
    направиха с изкуствен интелект!
    Мухаха!
    Че някакво знаме над някакъв обор няма да развеят,!

    Коментиран от #15

  • 12 ТИГО

    6 5 Отговор

    До коментар #7 от "Владимир Путин, президент":

    Вот окончилась война.
    Я осталася одна.
    Я и лошадь, я и бык,
    Я и баба, и мужик. Tова ги чака както и 45 година !!
  • 13 Хихихи

    6 5 Отговор

    До коментар #9 от "Хаха":

    Много лошо взе да им става на укрите. Вчера на 2 от ТКЦ им станало лошо. Приели ги в интензивното. И на те сгради на ТКЦ им станало лоши изгорили ги украинските жени.
  • 14 Матрьошка

    7 6 Отговор
    Украинците измъкнаха русия от Хитлeр! Сега ще освободят руснаците и от кремълската върхушка! Укpите творят чудеса, в които никой до скоро не вярваше! Слава Украине!

    Коментиран от #17

  • 15 Хахаха

    5 6 Отговор

    До коментар #11 от "Рубашките цял парад":

    Нали уж нямат интернет. Пък и пирони не можели да правят, пък ползват ИИ. Хахаха

    Коментиран от #20

  • 16 Свалили да трънки:

    6 5 Отговор

    До коментар #5 от "Гръцки медии":

    Няма официални или потвърдени данни шведски самолет за далечно радиолокационно откриване (АУАКС / AWACS) да е бил свален над Украйна.Всички разпространявани твърдения за подобно събитие се класифицират като дезинформация, пускана от проруски източници.Актуалната ситуация около шведските летящи радари в Украйна:Успешно внедряване: През пролетта на 2025 г. първият самолет ACS-890 (Saab 340 AEWC), дарен от Швеция, пристигна в Украйна и успешно започна мисии в украинското въздушно пространство за детекция на въздушни и морски цели.Бойно кръщение: Летящите радари доказаха своята ефективност на фронта. Според доклади на западни медии, именно шведският Saab 340 AEWC е насочил украински изтребител F-16, който успешно свали руски изтребител Су-35 в Курска област.Засилени мерки за безопасност: Поради огромното им стратегическо значение и опасността да станат приоритетна цел на Русия, украинското командване оперира с тези машини изключително предпазливо. Те летят основно над Западна Украйна далеч от фронтовата линия, но мощният им радар Erieye позволява сканиране на стотици километри навътре в противниковата територия без да се излагат на риск.
  • 17 ТИГО

    5 6 Отговор

    До коментар #14 от "Матрьошка":

    Героям СЛАВА
  • 18 КЪДЕ МИ Е СТАТИЯТА

    6 2 Отговор
    ЗА ПРОЛЕТНИЯТ РУСКИЯТ НАСТУП?
  • 19 ...

    4 3 Отговор
    Путин действа точно като агент на МИ6 и ЦРУ и върши перфектно работата на врага, по фалирането и унищожаването на Русия.

    Коментиран от #27

  • 20 Че кой е казал,

    5 1 Отговор

    До коментар #15 от "Хахаха":

    че ИИ е руски, вата?
    Китайците правят на всичко в Русия.
    От Москвичи и Волги до изкуствени паради.
  • 21 Новият външен министър на България:

    4 2 Отговор
    България винаги е подкрепяла всички санкции срещу Русия. Санкциите трябва да бъдат координирани със САЩ, защото истинският резултат се усеща тогава, когато има единство на глобално ниво. Това кометира новият външен министър Велислава Петрова - Чамова.

    Коментиран от #38, #40

  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 така, така

    2 4 Отговор
    Понякога въобще не го разбирам Путин - седнал на наркоманчето да отговаря! Еми, оная подметка въобще не му е на нивото. Клоуна е нает да прави шоу за наивниците, дори не трябва да го отразява, няма защо да обръща внимание на терзанията на един второразряден актьор. Наркоманчето да си го мислят украинците, които той докара до просешка тояга и ги превърна в разходен материал.
  • 25 Серьожа

    4 6 Отговор
    Путин трябваше да преговаря, и да вземе заграбеното без допълнителни претенции за земя която само е запланувал да превземе! Това трябваше да стане когато все още доминираха, но като е не умeн, не си направи сметката и да си прецени силкте! Ама и натегачите все го лъжеха и му рапортуваха, че громят! Иначе казано лaком гz, кpъв cupе!

    Коментиран от #26

  • 26 Целта на Русия

    4 3 Отговор

    До коментар #25 от "Серьожа":

    изобщо не е територии, тъй като те нямат никакво значение. Целта е установяване на политическо влияние над цяла Украйна, т.е. овладяване на цялата държава. Частично окупирана територия не носи ползи за Русия.

    Коментиран от #31

  • 27 имаш предвид

    4 5 Отговор

    До коментар #19 от "...":

    след банкрута на Украйна и закъсването на ЕС?
  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 Русуфил хардлайнaр

    5 5 Отговор
    Путин губи все повече съюзници! Накрая няма кой да му помогне, и ще трябва сам да се издърпа за плешивaта коса от блaтото!
  • 30 хахахахха

    3 6 Отговор
    И какъв резултат очаквате от тази пропагандна статия, освен да покажете колко е безпомощен запада пред Велика Русия

    Коментиран от #33, #42

  • 31 не мисля

    3 3 Отговор

    До коментар #26 от "Целта на Русия":

    че им трябва цялата територия като влияние.
    Убеден съм, че след като си върнат изконно руските територии и оставят Украйна без излаз на море, ще им е все тая какви точно са настроенията в остатъка, който ще се именува Украйна.

    Когато формированието остане без излаз на море, то никой няма да се интересува от него, нито руснаците, нито европейците. Ще има някаква фалирала и обречена да връща фамозен дълг държавица, която всички ще използват като сива зона. Горко им на украинците, но сами са си виновни.
  • 32 хахахахха

    1 1 Отговор

    До коментар #28 от "ТИГО":

    с подобни коментари чавето ти първо ще го отнесе
  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 хахахахха

    1 3 Отговор

    До коментар #33 от "Гресирана ватенка":

    с евтини тролчета като тебе също показват безсилието си
  • 35 ИВАН ВАЗОВ, поет

    6 3 Отговор
    О, КУПЯНСК

    Четири Года руски орди на вълни налитат, реват.
    Пристъпи ужасни! Дванайсетий път
    руски орди лазят по урвата дива
    и тела я стелят, и кръв я залива.
    Бури подир бури! Руснак след руснак!
    Путин безумний сочи Купянск пак
    и вика: "Търчете! Тамо са парите!"
    И руснаци тръгват с викове сърдити,
    "За Путин" гръмовно въздуха разпра.
    Купянск отговаря с други вик: Гойда!
    И с нов дъжд куршуми, дронове и дървье
    украинци пушкат и отблъскват.
    Пушкалата екнат, руснаците реват,
    монголите налитат и падат, и мрат.
    Идат като тигри, бягат като овци
    и пак се завръщат; руснаци, монголци
    кат мухи щъкат по страшний редут,
    плачат и стенат в страшния студ.
    И тогаз мощен рев въздуха разпра
    Розово Фламинго от небето изригна.
    Пусна дронове и ракети
    връз главите ру3ки клети !!!

    Иван Вазов (1850-1921) 😁😁👍

    Коментиран от #44

  • 36 Абе

    3 1 Отговор
    Волен изтрезня ли 🤣?
  • 37 Европа ще възстанови Украйна

    3 4 Отговор
    и Русия ще изглежда като беден роднина.
    И ще я въоръжим, за да бъде Защитницата на Европейския съюз!

    Коментиран от #41, #43

  • 38 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 39 Тиква

    2 1 Отговор
    Окрабандерите продължават да лъжат,винаги бяха такива.
  • 40 Браво

    1 1 Отговор

    До коментар #21 от "Новият външен министър на България:":

    новата външна министърка!
  • 41 Майор Деянов, на всеки километър

    2 3 Отговор

    До коментар #37 от "Европа ще възстанови Украйна":

    Само месец след постигане мир между Русия и Украйна, милиони руснаци ще се редят на украинската граница за паспорти, хляб, интернет, топла вода, европейски заплати и бензин ☝️
  • 42 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 43 коя Европа бе

    3 1 Отговор

    До коментар #37 от "Европа ще възстанови Украйна":

    свърши се. Днес ЕС се деиндустрализира и обеднява. Скоро ще го почувстваш на собствения си гръб. Скоро Европа ще реве някой да я възстановява, ама няма кой.
    САЩ искат от Европа да воюва и т.ъпия елит ще воюва, няма къде да ходи. Ама тая война максимум да оправи част от проблемите на американците, а европейците ще затягат коланите и ще се молят да руснаците да не използват ядрено оръжие.
    Ако не си разбрал, света върви на зле и нещата само ще се влошават.
  • 44 Нямате срама

    1 1 Отговор

    До коментар #35 от "ИВАН ВАЗОВ, поет":

    Нямате право да споменавате името на Вазов заедно с тези глупости,доста ниско падате
  • 45 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 46 хахахахха

    1 1 Отговор

    До коментар #42 от "Резултата го виде цел СВЕТ":

    С евтини драскачи като тебе западналите само потвърждават колко са я забатачели🤣
  • 47 ПИПИ ЕПИЛИРАНИЯ

    1 1 Отговор
    Се надява на Другия ПЕДОС

    Да му помогне срещу Зеленски..

    Последната Надежда остава

    Агент Краснов.

    Педофилите явно ще се подкрепят Един Друг .

    Коментиран от #49

  • 48 хахахахха

    1 1 Отговор

    До коментар #45 от "Ристе кьоравото":

    освен да показваш колко си пр0ст друго не постигаш🤮
  • 49 хахахахха

    1 1 Отговор

    До коментар #47 от "ПИПИ ЕПИЛИРАНИЯ":

    ей го дей поредната евтина подл0га
  • 50 ПУТЛЕРАЙХА

    1 0 Отговор
    Ще се разпадне .

    Резултатът ще бъде Шокиращ

    За Русофилския Контингент.

    Някакъв КГБ ПРОПАДНЯК
    Ще бъде главния Виновник .

    Доносникът от Отдела на КГБ
    В Източна Германия
    Толкова са му Възможностите .
  • 51 ДВИЖУХА ПОКАЗУХА ЛАЙНАРУХА

    1 0 Отговор
    Парада показа
    Какъв ще бъде края
    На СВОто.
  • 52 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: